Szukaj:
 

„Gdy łan dojrzewa, pachnie świeżym chlebem.....”

 

Tegoroczni gospodarze święta plonów  byli niezwykle gościnni. Na dożynkach w Śmiłowie było wszystko czego mogła sobie dusza zapragnąć: barwny korowód, bogaty program artystyczny, okazałe wieńce, wyśmienite jedzenie,  zapach świeżo upieczonego chleba i dużo dobrej zabawy.

 

23 sierpnia rolnicy z gminy Kaczory wraz z przybyłymi gośćmi celebrowali tak zwane „wieńcowe”. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.00 dziękczynną mszą św. w kościele pw. Św. Małgorzaty i Matki Bożej Szkaplerznej w Śmiłowie. Podczas mszy rolnicy złożyli Bogu dary w postaci okazałych wieńców, które były nie tylko wyrazem udanych plonów, dużych zdolności artystycznych mieszkańców poszczególnych wsi, ale przede wszystkim symbolem ciężkiej pracy żniwiarzy. Bóg  w zamian za modlitwę i szczodre dary odwdzięczył się słoneczną pogodą, która utrzymała się przez całą niedzielę. Resztę zapewnili organizatorzy. Wszystkie wieńce zostały poświęcone przez ks. proboszcza Hieronima Krawczyńskiego. Kazanie wygłosił ks. proboszcz Jerzy Ptach, który życzył rolnikom, aby ich ciężka praca nie była nigdy  lekceważona przez państwo oraz by zawsze otrzymywali godziwą zapłatę za zebrany plon. Po wspólnej modlitwie spod kościoła w kierunku stadionu sportowego ruszył barwny korowód dożynkowy. Tegoroczny orszak  prowadziła gminna orkiestra dęta. Tuż za nią w strojach ludowych szedł zespół folklorystyczny „Pałuki”. W dalszej kolejności  - przedstawiciele poszczególnych wsi z wieńcami dożynkowymi, które zachwycały różnorodnością barw i kształtów. Trudno powiedzieć, który był najpiękniejszy, wszystkie bowiem wyróżniały się oryginalnymi detalami dekoracyjnymi. Z pewnością uwagę zwracał wieniec Dziembowa –  jeden z najbardziej okazałych. Gratulacje należą się również wykonawcom wieńców z Kaczor (wieniec w kształcie krzyża i kielicha z chlebem), Morzewa (wieniec z orłem na szczycie) i Rzadkowa (wieniec w kształcie krzyża). W przemarszu przez wieś uczestniczyli  przedstawiciele władz gminy z wójtem Brunonem Wolskim, przewodniczącym Rady Gminy Kaczory – Stefanem Kowalem na czele oraz goście z ościennych gmin. Do orszaku przyłączyli się również pozostali mieszkańcy gminy. Wszyscy wspólnie udali się na stadion, gdzie rozpoczęła się część ludowa całej imprezy dożynkowej.  Zgodnie z tradycją  tańce i zabawę poprzedził ceremoniał dożynkowy. Po ciepłym powitaniu  wszystkich przybyłych przez sołtysa – Henryka Dębickiego, starościna (Ewa Sioda) i starosta (Mirosław Mikosz) złożyli na ręce włodarza gminy chleb, upieczony z tegorocznych zbiorów. Wspaniałym swojskim wypiekiem obczęstowani zostali zaproszeni goście. Każdy z nich został uhonorowany okolicznościową przypinką. Cały obrzęd dożynkowy odbył się przy występie zespołu folklorystycznego „Pałuki” z Kcyni.

Święto plonów uatrakcyjnił jak zwykle świetnie przygotowany występ zespołu „Sonata” i orkiestry dętej pod batutą Zdzisława Nawrota. Dla  publiczności szoł muzyczny  przygotowały także dzieci z  przedszkola i szkoły podstawowej w Śmiłowie oraz gminny zespół tańców hip-hopowych pod opieką Katarzyny Mendlik.

Niewątpliwie entuzjazm wzbudził koncert zespołu  „The Cuts”. Rokowy akcent był nowością tegorocznych dożynek, miał na celu zaspokojenie potrzeb rozrywkowych młodych uczestników. Występ „The Cuts” okazał się strzałem w dziesiątkę. Zespół rozbawił nie tylko młodzież. W rytm rokowej muzyki podrygiwali także starsi mieszkańcy i goście.

Wśród przybyłych na imprezę szczególnych gości znaleźli się m. in.: Wojciech Zając z departamentu geodezji i kartografii Urzędu Marszałkowskiego, największy gospodarz i pracodawca w gminie Henryk Stokłosa, proboszczowie parafii gminy Kaczory, przedstawicielki Banku Spółdzielczego z Chodzieży i Kaczor, komendant kaczorskiego posterunku Piotr Jankowski, byli i obecni sołtysi, szef powiatowego Związku RKiOR Zdzisław Andrzejczak, przewodniczący Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Alfons Nowak, radni powiatu pilskiego, dyrektorzy szkół i przedszkoli gminy, a także najstarszy, mieszkaniec gminy Kazimierz Rybak.

Podczas dożynek każdy mógł skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej (m. in. Pyszne kiełbaski z Zakładów Mięsnych w Śmiłowie). Na dzieci już od godz. 13.00 czekał dmuchany zamek, zjeżdżalnia, stoiska z zabawkami i balonami oraz ulubiona wata cukrowa. W konkursie Banku Spółdzielczego z Kaczor można było wygrać skórzane porfele, a w loterii fantowej Warsztatów Terapii Zajęciowej z Rzadkowa ręcznie robione aniołki, wazoniki, świeczniki, poduszki i inne wyroby artystyczne.

Święto plonów zakończyła huczna zabawa taneczna  przy zespole „Mini Max”. Żywiołowe tańce do późnej nocy i uśmiechy na twarzach były najlepszym dowodem, że na dożynkach w Śmiłowie świetnie bawili się wszyscy bez wyjątku.

Całą imprezę poprowadziła bardzo profesjonalnie i z dużym zaangażowaniem  Krystyna Adamczyk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Mszę dożynkową odprawili
ks. Jerzy Ptach
i ks. Hieronim Krawczyński

Na mszę świętą dziękczynną
przybyło wiele osób m. in.
wójt gminy Brunon Wolski
z żoną Barbarą,
Stefan Kowal, Henryk Stokłosa

Korowód

Ludowe tańce w wykonaniu
zespołu Pałuki z Kcyni

Na trybunach zasiadła
G. Durecka z mężem i
S. Mizerkiewicz

Nasi sołtysi z radnym

Podczas dożynek przygrywała
gminna kapela
pod batutą Z. Nawrota

Przewodniczący rady Gminy
S. Kowal oraz H. Stokłosa
a w tle piękne panie
I. Radka i A. Grabarska

Starosta i starościna wręczają
chleb włodarzowi gminy

Stoisko z wyrobami
artystycznymi

Na scenie wystąpił zespół
The Cuts

Tegoroczne wieńce były
bardzo okazałe

Tuż przy boku wójta zasiadł
K. Rybak najstarszy
mieszkaniec gminy

Wójt Gminy dzieli się chlebem
z zaproszonymi gośćmi

Występ artystyczny przygotowały
również dzieci i młodzież ze
szkoły i przedszkola w Śmiłowie

Występ grupy tanczenej

Występ zespołu lokalnego
Sonata

Zaproszenie od wójta przyjął
również J. Cerba


a