Szukaj:
 

 

Wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami, białego orła w sercu mamy...”


11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święta Niepodległości, upamiętniające ważny moment w dziejach naszego kraju. Oto po ponad 100 latach morderczych walk naszych pradziadów, spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków o wolnym kraju.

Uroczyste obchody tego wyjątkowego święta rozpoczęły się w naszej gminie o godz. 11.00 w kościele pod wezwaniem bł. Franciszki Siedliskiej w Kaczorach. Mszę św. w intencji Ojczyzny rozpoczęto od wniesienia sztandarów i odśpiewania po raz pierwszy tego dnia patriotycznej Roty. W homilii ks. Hieronim Krawczyński nawiązał do słów ks. Jerzego Popiełuszki, ukazujących wielką radość Polaków z odzyskania wolności. Wspomniał także o największym patriocie Janie Pawle II. Po mszy św. w Gminnym Ośrodku Kultury uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Śmiłowie pod opieką nauczycielek - Renaty Popowskiej i Pauliny Lück przygotowały apel okolicznościowy, podczas którego przypomniały niełatwą drogę polskiego narodu ku niepodległości. Patriotyczny repertuar zaprezentowały także panie z zespołu wokalnego „Sonata” pod kierownictwem Jana Margowskiego. Uroczystą akademię zakończył koncert galowy gminnej orkiestry dętej, dyrygowanej przez Zdzisława Nawrota. Wójt gminy Kaczory w przemówieniu końcowym podziękował wszystkim przybyłym za czynny udział w patriotycznej uroczystości. Podkreślił, że odpowiedzialność za dalsze losy Polski spoczywa na każdym z nas. Zaznaczył, iż powinniśmy wspólnym wysiłkiem, dążyć do tego, by zarówno nam jak i naszym sąsiadom żyło się w wolnej Polsce jak najlepiej. Zachęcał także do szanowania polskiej tradycji i kultury.

W listopadowych obchodach 91 rocznicy odzyskania niepodległości wzięły udział władze samorządowe: wójt gminy Brunon Wolski, przewodniczący Rady Gminy Stefan Kowal, radni, byli radni, dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz społeczność lokalna. Nie zabrakło również tych, którzy w przeszłości walczyli o niepodległą Polskę (kombatantów) i tych, którzy radosny dzień 11 listopada 1918 r. przeżyli osobiście (najstarszy mieszkaniec gminy - Kazimierz Rybak).


"Biały Krzyż" w wykonaniu
pań z "Sonaty"

Dzień Odzyskania Niepodległości
uczciły władze samorządowe,
radni, byli radni

Patriotyczny repertuar przygotowała
na tę okazję nasza
gminna orkiestra dęta

Rys historyczny dziejów Polski
przedstawiony przez uczniów
Sz. P. w Śmiłowie

Sto lat zaśpiewano p. K. Rybakowi,
ktory osobiście przezył
11 listopada 1918 r

Uroczystą akademię przygotowały
dzieci ze Szkoły Podstawowej
w Śmiłowie

Uroczysty charakter święta
podkreślił udział
pocztów sztandarowych

W uroczystości uczestniczył po raz
pierwszy sztanrad
Gimnazjum im. Jana Pawła II
nie zabrakło również kombatantów

Wójt gminy życzył aby wszystkim
mieszkańcom gminy żyło się
jak najlepiej w wyzwolonej Polsce


a