Szukaj:
 

 

Kaczory

 

Historia


Legenda wiąże nazwę wioski z właścicielami Morzewa, którzy przed wieloma wiekami przyjeżdżali tutaj od czasu do czasu, by dobrze zjeść i popić, a potem także polować na kaczki, których tu nie brakowało. Z kolei niemieckie źródła podają, że nazwa Kaczory (Erpel) była dość humorystyczną pomyłką (w lasach przylegających do jeziora Kopcze było bardzo dużo dzikiej zwierzyny, a nie kaczek), ale na tyle sympatyczną, że przyjęła się w polskim i – podczas zaboru – niemieckim języku.


Pierwsze wzmianki o istnieniu wsi pochodzą z 1513 r. W przeciwieństwie do innych miejscowości, Kaczory nie rozwijały się wokół dworu, ponieważ taki tu nigdy nie powstał. Przez bardzo długi czas były małą osadą, położoną na terenie starostwa ujskiego, na wrzosowisku wśród gęstych lasów, nieco na uboczu. Początkowo istniało tu tylko 6 gospodarstw.


W połowie XVII wieku były 22 gospodarstwa, karczma i kuźnia. W chwili zaboru pruskiego, w 1772 roku, Kaczory miały 136 mieszkańców. Przełomowym momentem w dziejach Kaczor było powstanie Kolei Wschodniej, łączącej Berlin z Królewcem (Ostbahn), którą uruchomiono 27 lipca 1851 r. Wieś znalazła się na bardzo ważnym szlaku komunikacyjnym, co było impulsem do rozwoju. Doskonale obrazuje to dość nagły skok liczby ludności – z 198 mieszkańców w 1843 do 402 w 1867 r.


Dworzec kolejowy w Kaczorach wybudowano w 1880 r. Warto nadmienić, że w latach 1920-1939 wszystkie pociągi osobowe jadące z Piły mijały Kaczory i zatrzymywały dopiero na następnej stacji, w Miasteczku Krajeńskim, gdzie był kolejowy posterunek kontroli granicznej. W połowie XIX wieku Kaczory otrzymały bardzo ważne połączenie drogowe – powstała bowiem szosa łącząca Śmiłowo z Chodzieżą, z drewnianym mostem na Noteci.


W przededniu pierwszej wojny światowej Kaczory miały ok. 500 mieszkańców, w tym tylko 50 narodowości polskiej. Sytuacja zmieniła się po traktacie wersalskim (28 czerwca 1919 r.), gdy Kaczory wróciły do Polski. Początkowo granica polsko-niemiecka przebiegała przez wieś, dzieląc ją na dwie części. W lutym 1920 r. granicę przesunięto 3 kilometry za Kaczory (biegła niemal dokładnie wzdłuż obecnej linii wysokiego napięcia). Przez pierwsze dwa miesiące mieszkańcy Kaczor mogli swobodnie przekraczać granicę. Był to też czas przeznaczony na podjęcie decyzji w sprawie zamieszkania w Polsce albo w Niemczech. Liczne rodziny niemieckie wyprowadziły się wówczas z Kaczor. W 1920 r. we wsi mieszkało już 20 rodzin polskich i 30 niemieckich. W kolejnych latach proporcje wyrównały się i Niemców było tyle samo, co Polaków. Swobodny ruch graniczny został zamknięty 1 kwietnia 1920 r., kiedy w Żabostowie powstał posterunek straży granicznej (mieścił się w istniejącym do dzisiaj budynku).


W latach 1920-1939 Kaczory przeżywały drugi etap rozkwitu. Powstało tu kilka znaczących obiektów: hotel, restauracja i poczta. Głównym źródłem utrzymania ludności było rolnictwo (wieś posiadała w sumie 865 ha gruntów). Większe i lepiej zorganizowane gospodarstwa należały do Niemców, co wynikało z faktu, że pozostawały one w ich rękach od co najmniej kilkudziesięciu lat. Powojenne Kaczory nadal były niedużą wsią, której zabudowa koncentrowała się wokół ulic: Górnej, Dworcowej, Chodzieskiej, Kościelnej i częściowo Leśnej. Rozbudowa rozpoczęła się na początku lat 60. Jako pierwsza powstała ulica Topolowa, przy której stanęło 50 nowych domów. W latach 70. powstało Osiedle XXX-lecia PRL. A potem ruszyło się już na dobre. Nieprzerwany boom budowlany trwa w Kaczorach od połowy lat 80. Zabudowana została cała ulica Pilska wraz z odchodzącymi od niej uliczkami, a w ostatnich latach piękne osiedle domków jednorodzinnych wyrosło na polach w kierunku na Równopole.


Współczesność

Kaczory są obecnie największą miejscowością w gminie. Wyglądem przypominają ładne, małe miasteczko. Wieś liczy 2901 mieszańców i pełni funkcję głównego ośrodka gminy. Posiada pełną infrastrukturę komunalną i dobre połączenie komunikacyjne z okoliczną Piłą.

Wieś jest prężna ekonomicznie. Działalność gospodarczą prowadzą tu liczni przedsiębiorcy (216 stan na 13.02.2015 r.). Wśród działających podmiotów dominują placówki handlowe, które trudnią się handlem artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Na uwagę zasługują dwie znaczące firmy: „Frunax” i „Wokavit”. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Frunax” działa w branży budowlanej, odnosi sukcesy na ryku wojewódzkim. Dobrze prosperuje miejscowa hurtownia „Wokavit”, oferująca alkohole, napoje, soki i przetwory. W Kaczorach rozwija się handel odzieżą, kwiatami, meblami, częściami do maszyn rolniczych i samochodów. Bardzo dobrze rozwinięta jest działalność usługowa. Miejscowi usługodawcy działają w przeróżnych branżach. Najwięcej jednak świadczy usługi budowlane i transportowe. W miejscowości działa kilka zakładów mechaniki pojazdów. Specyficzną działalność usługową w tym zakresie prowadzi firma „Almar”, która wykonuje naprawy i rekonstrukcje pojazdów zabytkowych. Specjalnością zakładu są samochody marki Mercedes. W Kaczorach znajduje się także stacja kontroli pojazdów, zakład kosmetyki, wulkanizacji pojazdów oraz stacja paliw. Dość powszechne stały się usługi z zakresu kosmetyki i fryzjerstwa. Usługi kosmetyczne świadczą w miejscowości 4 zakłady, 4 podmioty oferują usługi fryzjerskie.

W Kaczorach funkcjonuje również kilka zakładów produkcyjnych. Od ponad 20 lat działalność prowadzi Fabryka Papieru Kaczory Sp. z o.o., która specjalizuje się w produkcji papieru toaletowego oraz papierniczych artykułów higienicznych i przemysłowych. Prężnie działa Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Darpol” – producent mieszanek przyprawowych, aromatów i posypek dekoracyjnych do mięs i wyrobów garmażeryjnych Systematycznie rozwija się przetwórstwo drewna. Firma Veneer, mająca siedzibę w Kaczorach, produkuje wysokiej jakości forniry, krawędzie fornirowe i drzewo cięte wykorzystywane do produkcji mebli i paneli podłogowych.

W miejscowości znajdują najważniejsze instytucje: Urząd Gminy, Urząd Stanu Cywilnego, Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminna Biblioteka Publiczna, Posterunek Policji, Bank Spółdzielczy, Przychodnia Lekarska, Nadleśnictwo Kaczory. O „strawę duchową „ i rozrywkę troszczy się Gminny Ośrodek Kultury.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwają członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednostka OSP Kaczory działa w ramach krajowego systemu pożarniczego. Dysponuje nowoczesnym sprzętem i funkcjonalną remizą. Duża sala wiejska przy remizie z zapleczem sanitarnym i dobrze uposażonym zapleczem kuchennym służy mieszkańcom do organizacji zabaw tanecznych, wesel, balów i studniówek.

Szkolnictwo we wsi prowadzone jest na szczeblu podstawowym i gimnazjalnym. Miejscowe placówki – szkoła podstawowa i gimnazjum dysponują nowoczesnym budynkiem i salą gimnastyczną. W Kaczorach działa przedszkole publiczne, do którego od września 2014 r. uczęszcza 142 dzieci. Działalność edukacyjną prowadzi także jednostka OSP Kaczory. Od 2009 r. w siedzibie jednostki funkcjonuje Centrum Kształcenia, z którego może bezpłatnie skorzystać każdy mieszkaniec gminy. Ośrodek umożliwia korzystanie z biblioteki multimedialnej oraz platformy e-edukacyjnej, oferującej kursy o różnej tematyce. Mieszkańcy Kaczor mogą również zapisać się na naukę jazdy w prywatnych ośrodkach kształcenia kierowców oraz skorzystać z oferty prywatnej nauki gry na instrumentach muzycznych.

Opiekę medyczną zapewnia miejscowa Przychodnia Lekarska, a niezbędne leki i artykuły medyczne pobliska apteka. Jest także sklep „Na Zdrowie”, w którym mieszkańcy mogą się zaopatrzyć w produkty zielarskie. W Kaczorach Przychodnię Lekarską wspierają prywatni usługodawcy, oferujący usługi protetyczne, domową rehabilitację i opiekę pielęgniarską.

Praktyki religijne odbywają się w dwóch świątyniach – w zabytkowym kościele pw. św. Andrzeja Boboli i w stosunkowo nowym kościele pw. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej. Świątynia, której patronką została błogosławiona Franciszka Siedliska powstała w 2000 r. z datków mieszkańców, miejscowych zakładów i gminy. Jej budowę poprowadził obecny proboszcz parafii ks. dziekan Hieronim Krawczyński, który do dnia dzisiejszego sprawuje opiekę nad świątynią. Nowy kościół jest chlubą mieszkańców wsi i należy do największych w okolicy (może pomieścić jednorazowo 1000 osób).

Bazę sportową Kaczor stanowi nowoczesna hala sportowa, zlokalizowana przy gmachu szkolnym oraz stadion z widownią, będący pod opieką członków klubu LZS Zjednoczeni Kaczory. W skład stadionu wchodzą: boisko trawiaste o wymiarach 95m na 104 m, otoczone widownią na 800 miejsc, boisko asfaltowe o powierzchni 35 m na 17 m, wyposażone w kosze do gry w piłkę koszykową i trybuny, małe boisko do gry w piłkę nożną. Mieszkańcy osiedla Przylesie mają do dyspozycji pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę plażową. W Kaczorach jest także kryta pływania, która oferuje: basen sportowy, rekreacyjny – z gejzerami wodnymi, wodnym masażem i zjeżdżalnię, jakuzzi, kompleks saun (parowa, sucha i infrared) oraz grotę solną – o swoich rewelacyjnych właściwościach. Na jej terenie znajduje się również: bar Kardamon, w którym można zjeść zarówno hot-doga jak i domowe dania obiadowe oraz gabinet rehabilitacji i masażu. Kursy pływania na basenie oferują dwie szkółki pływackie. Raz w tygodniu dzieci z miejscowych szkół korzystają z pływalni w ramach lekcji W-F. Obecnie władze samorządowe realizują kolejną inwestycję – budowę boiska wielofunkcyjnego przy szkole podstawowej i gimnazjum w Kaczorach.

Wieś nieustannie się rozwija i pięknieje. Pojawiają się nowe domy, ulice, chodniki, a nawet nowoczesne dzielnice. Wciąż powstają nowe obiekty, dzięki którym życie w Kaczorach staje się jeszcze wygodniejsze i przyjemniejsze.

W Kaczorach bardzo dużo się dzieje. Liczne imprezy kulturalno-sportowo-rekreacyjne przyciągają nie tylko mieszkańców wsi, gminy ale również przyjezdnych. W ostatnią niedzielę lipca co roku Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury organizuje „Turniej Wsi”, który angażuje i integruje mieszkańców gminy. W okresie letnim zainteresowaniem cieszą się również „Gminne Dożynki” i „Turniej Piłki Plażowej o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy”. Prestiżowy charakter mają przeglądy: „Sejmik Teatrów Wiejskich” i „Kariera – Lustracja Przyszłych Gwiazd Estrady”. Miłośnicy brydża co roku zmagają się w „Gminnym Turnieju Brydża”, a młodzi judocy w „Międzynarodowym Turnieju Judo Juniorów Młodszych i Dzieci”. W okresie ferii ofertę rekreacyjną do najmłodszych kieruje Gminny Ośrodek Kultury. Podczas zimowych wakacji życiem tętni miejscowa sala gimnastycznym, gdzie zajęcia sportowe organizują miejscowi nauczyciele. W ciągu roku w Kaczorach organizuje się również wiele uroczystości okolicznościowych takich jak: majówka, mikołajki, spotkania wigilijne, sylwester, Dzień Kobiet, Święto Niepodległości, Dzień Dziecka. W miejscowych placówkach uczniowie i przedszkolaki obchodzą Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Babci i Dziadka. Wiele ciekawych zajęć i kursów oferuje na co dzień Gminny Ośrodek Kultury.

Prawdziwym skarbem Kaczor są ich mieszkańcy. Kaczorowianie są bardzo zaradni i pracowici. Chętnie działają w miejscowych zespołach, klubach sportowych, społecznych organizacjach i kołach zainteresowań.

W Kaczorach przy Gminnym Ośrodku Kultury działa gminna orkiestra dęta i zespół wokalny „Sonata”. Orkiestra dęta w Kaczorach jest jedną z nielicznych orkiestr, działających w Wielkopolsce i bodajże jedną z dwóch istniejących w powiecie pilskim. Jest chlubą mieszkańców wsi i perełką życia kulturalnego gminy. Orkiestra rozpoczęła swoją działalność czternaście lat temu. Powstała z inicjatywy wójta gminy Brunona Wolskiego w lutym 1998 r. Utworzył ją kapelmistrz Zdzisław Nawrot, który do dnia dzisiejszego jest jej dyrygentem. Pan Zdzisław Nawrot jest sercem i siłą napędową całej orkiestry. Od samego początku jej istnienia pieczołowicie dba o to, by zespół tworzyła wykwalifikowana i utalentowana kadra, a każdy koncert był wzorowo przygotowany. Trzeba przyznać, że mimo dużej rotacji członków orkiestry kapelmistrzowi udaje się to z dużym powodzeniem. Orkiestra obecnie liczy siedemnastu członków, z roku na rok gra coraz lepiej, zaskakuje niecodziennym repertuarem i odnosi liczne sukcesy. W ciągu roku swoimi występami uświetnia najważniejsze uroczystości w gminie, powiecie i regionie. Jej największy sukces to dwukrotny występ w TVP 1. W 2004 r. w Warszawie członkowie orkiestry wystąpili na Placu Zamkowym podczas ogólnopolskiej uroczystości z okazji 85-lecia Policji. W czerwcu 2010 roku po raz drugi orkiestra wzięła udział VI Borowiackim Festiwalu Orkiestr w Bysławku, podczas którego została uhonorowana nagrodą za najlepiej wykonane utwory muzyki rozrywkowej. Podczas przeglądu nagrodę najbardziej doświadczonego kapelmistrza otrzymał również Zdzisław Nawrot. Podczas festiwalu w 2012 r. jury konkursowe przyznało najwyższą ocenę naszej orkiestrze. Zespół po raz pierwszy nagrodzony został pierwszym miejscem.

W „Sonacie” śpiewa dziesięć pań: Maria Renata Bąkowska, Barbara Jasińska, Krystyna Lach, Maria Przybył, Bożena Ratka, Zofia Rozpłoch, Irena Witt, Hanna Załachowska, Izabela Żbikowska, Barbara Bąbała. Zespół powstał we wrześniu 2000 r. Założył go Jan Margowski, który do dnia dzisiejszego jest nauczycielem wokalnym zespołu. Zespół w swoim dorobku artystycznym poszczycić się może ponad 300 koncertami na rzecz społeczności lokalnej. Śpiewa na małych i dużych uroczystościach gminnych. Posiada różnorodny, szeroki repertuar, dzięki czemu może sprostać wszelkim oczekiwaniom. Z powodzeniem promuje nie tylko naszą gminę, ale i powiat pilski, koncertując na małych i dużych scenach województwa wielkopolskiego i województw ościennych. Bierze udział w przeglądach, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Długoletnią tradycję w Kaczorach ma koło miłośników brydża. Koło powstało jesienią 1985 r. pod nazwą „Dziadek Kaczory”. Jego założycielami byli pierwsi członkowie: Andrzej Długosz, Kazimierz Gapiński, Ryszard Wolf, Bogdan Banach, Marek Kledzik, Tadeusz Kozak, Jerzy Przewoźniak, Brunon Wolski, Jerzy Skwirowski i Magdalena Wolf. Z roku na rok koło sukcesywnie powiększało liczbę swoich członków. Na początku 1986 r. liczyło piętnastu, a w 1988 r. już - dwudziestu dwóch. Szkoła Podstawowa w Kaczorach była pierwotnym miejscem gdzie rozgrywano wszystkie mecze i turnieje. Koło funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Prezesurę obecnie sprawuje Ewa Waś, jedyna kobieta w kole. Na przestrzeni lat koło zmieniło swoją nazwę na „GOK Kaczory” oraz miejsce treningów i rozgrywania turniejów. Dziś treningi i turnieje odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaczorach. Aktualnie koło liczy około piętnastu członków.

Walory zlewni jeziora Kopcze i okolicznych akwenów doceniają członkowie miejscowego koła wędkarskiego. Początki Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Kaczorach sięgają roku 1956. Pierwszą udokumentowaną datą działalności koła był wpis w kartotece Stanisława Załachowskiego z dnia 18 maja 1956 r. Z relacji ustnych wiadomo, że komitet organizacyjny składał się z nieżyjących już wędkarzy - Cypriana Kledzika, Guido Gorszki i cały czas czynnego członka koła Stanisława Załachowskiego. Pierwszy zarząd opierał się na założeniach koła. Funkcję prezesa piastował Cyprian Kledzik, skarbnikiem był Guido Gorszka, a Stanisław Załachowski przewodniczył Komisji Rewizyjnej. W następnych kadencjach funkcję prezesa koła pełnili kolejno: Rajmund Semarau, Eugeniusz Radke, Mieczysław Adamski, Józef Ratka i Marian Wełnic. W wyniku połączenia Koła Gminnego z Przyzakładowym Kołem Państwowego Gospodarstwa Rybnego Oleśnica od 1995 r. prezesurę sprawuje Henryk Witt. Obecny prezes jest również członkiem Zarządu Okręgu Nadnoteckiego PZW w Pile, a od dwóch kadencji członkiem prezydium, w którym pełni funkcję sekretarza. Koło PZW w Kaczorach liczy aktualnie około 150 członków. Wielu z nich może poszczycić się licznymi sukcesami wędkarskimi. Od lat koło jest organizatorem wielu imprez wędkarskich, które ciszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród miejscowych jak i przyjezdnych wędkarzy. Do najbardziej popularnych, które na stałe wpisały się do harmonogramu imprez cyklicznych, organizowanych przez PZW Kaczory należą: „Mistrzostwa Koła PZW Kaczory”, „Indywidualne Zawody Spławikowe o Mistrzostwo Gminy Kaczory”, „Drużynowe Zawody Spławikowe o Puchar Wójta Gminy Kaczory” oraz „Zawody w Wędkarstwie Spławikowym o Puchar Prezesa Koła”. Dwa lata temu Koło PZW Kaczory po raz pierwszy było gospodarzem prestiżowych „Zawodów Wędkarskich o Puchar Jana Różańskiego”. Od roku koło ma swój sztandar, który został ufundowany z okazji 55-lecia istnienia koła.

Miejscowi sportowcy z Kaczor realizują swoje pasje w klubie sportowym LZS Zjednoczeni Kaczory. Klub działa od 1963 roku. Obecnie pieczę nad klubem sprawuje Mariola Wysocka. W skład zarządu klubu wchodzą również: Mariusz Śmiechowski (wiceprezes), Iwona Bykowska (sekretarz), Mariusz Warszewski (skarbnik), Sandra Gransicka, i Piotr Brylański. Seniorzy klubu Zjednoczeni Kaczory aktualnie grają w A klasie, seniorki zaś i w III lidze. W ramach klubu utworzono również sekcje dla młodszych piłkarzy i piłkarek. Najmłodsi członkowie klubu mają nawet po 5-6 lat.

W 2010 r. w ramach klubu powstała III liga piłki nożnej kobiet. Ligę założyła szefowa klubu Mariola Wysocka, która obecnie wspólnie z Małgorzatą Płytnik trenuje zawodniczki. Ligę tworzy osiem drużyn. Opiekę medyczną nad zespołami sprawuje Roma Gapińska.

Atrakcje turystyczne

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli to najcenniejszy zabytek architektoniczny w Kaczorach. Świątynia została wybudowana w 1912 r. wspólnie przez protestantów i katolików. Przez pewien czas służyła wiernym obu wyznań, ale z czasem została zajęta przez ewangelików. Po drugiej wojnie światowej, w 1947 roku, kościół został ponownie wyświęcony przez śmiłowskiego proboszcza i przekazany katolikom. Dopiero w 1967 r. Kaczory zostały przez Prymasa Polski ks. Stefana Wyszyńskiego wyłączone z parafii Śmiłowo jako parafia rektorska. Pierwszym proboszczem był ks.Władysław Dopierała, który do końca swojej posługi duszpasterskiej w Kaczorach nie został zatwierdzony przez władze komunistyczne jako proboszcz parafii i przez 8 lat nosił tytuł "rektora".

Walory przyrodnicze Kaczor prezentuje jezioro Kopcze. Akwen ten posiada przede wszystkim walory przydatne w wędkarstwie. Kopcze jest jeziorem polodowcowym o charakterze rynnowym. Powierzchnia jeziora wynosi ok. 31 ha. Średnia głębokość zlewni plasuje się na granicy 3,1 m, natomiast maksymalna wynosi 6,8 m. Linia brzegowa jeziora jest mało urozmaicona, piaszczysta o ubogiej roślinności. Dno piaszczyste, żwirowe, miejscami piaszczysto-muliste. Zbiornik posiada okresowy dopływ – Kanał Okaliniec. Otoczenie jeziora stanowią wysoczyzny morenowe i równiny sandrowe, porośnięte borem sosnowym świeżym i lasem mieszanym (sosna, olcha, brzoza, topola, dąb). Brzegi jeziora porastają trzciny: tatarak, pałka szerokolistna i skrzyp błotny. Okolice akwenu zamieszkują: jelenie, dziki, sarny, lisy, jenoty i kuny. Zaobserwować można również kilka gatunków ptaków takich jak: czapla siwa, cyraneczka, łabędź niemy, gągoł, żuraw czy kruk. Sam zbiornik zasobny jest w karasie, płotki, karpie, okonie, leszcze, szczupaki sumy i krąpie. Jego dużą zaletą jest łatwy dostęp do brzegów. Zagospodarowanie jeziora stanowi: parking oraz zadaszona wiata z ławkami i stolikami. Walory turystyczne akwenu sprzyjają organizacji licznych zawodów wędkarskich. Na terenie łowiska obowiązuje regulamin PZW oraz zakaz połowu ze środków pływających. Regulamin zezwala na połów ryb na terenie okręgu PZW Piła (tj. na jeziorze wschodnim i środkowym).

Przez Kaczory przebiegają dwa szlaki piesze: żółty (WK – 240 y) i niebieski (WK – 3515n) oraz Międzynarodowa Trasa Rowerowa EuroRoute R – 1. W Kaczorach początek bierze także rowerowa ścieżka dydaktyczna „Smok”.

 

Sołtrys Wsi

Henryk Witt

ul. Słoneczna 2

64-810 Kaczory

tel. 695 408 102


 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dom Strażaka w Kaczorach

 

Urząd Gminy w  Kaczorach

 

Gmach szkolny

 

Gminny Ośrodek Kultury w Kaczorach


Kościół pw. św. Andrzeja Boboli     

 

                                                                    
Jezioro Kopcze w Kaczorach

 

 

Kościół pw. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej

 


Osiedle Przylesie w Kaczorach

 

Osiedlowe bloki na Przylesiu

Ośrodek Zdrowia w Kaczorach

 

 

Plac zabaw na Przylesiu

 

Przedszkole Publiczne w Kaczorach

 


Szkoła Podstawowa w Kaczorach

 


Ulica Piekarska

 


Ulica Równopolska na Przylesiu

 

Gimnazjum w Kaczorach

 

Jezioro Kopcze

 


Boisko do piłki plażowej na Przylesiu

 


Fabryka Papieru Toaletowego Kaczory Sp.z.o. o. na ul. Dziembowskiej


Stadion LZS w Kaczorach

 


Ulica Chodzieska. 

 


Ulica Nowe Osiedle

 


Ulica Pilska

 

Boisko wielofunkcyjne w Kaczorach   

     

Pływalnia Relaks w Kaczorch

 

 

Siedziba firmy Almar

 

Siedziba firmy Darpol

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


a