Szukaj:
 

Brodna


Historia

Brodna ma starą metrykę. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą ze śmiłowskich ksiąg parafialnych z 1578 r. Istniał tu nieduży (ok. 100 ha) majątek, który przed 1772 r. nabyła hrabina Eleonora Raczyńska. Dzisiejsza Brodna wygląda zupełnie inaczej niż dawniej. Kiedyś, w wyniku parcelacji ziemi państwowej, była dużą wsią. W latach 1838-1846 sprzedano tu drobnym chłopom 192 ha ziemi (działki od 4-7,5 ha). Na 80 ha powstała wówczas w północnej części wsi osada Pilsko. W latach 1855-1866 w wyniku kolejnych parcelacji i sprzedaży gruntów, utworzono Okunin, a przy drodze Zelgniewo-Śmiłowo powstał folwark chłopski. Majątek w latach 1858-1866 należał do rodziny Bergów, a po ich bezpotomnej śmierci, jego właścicielem został Erben Kegel. Około 1900 r. majątek rozparcelowano.

Pod koniec XIX w. Brodna miała ponad 700 mieszkańców, a w okresie międzywojennym – ponad 500. Oprócz skoncentrowanego centrum, należało do niej kilkanaście gospodarstw położonych wśród pól. W 1895 r. w Brodnej powstała parafia ewangelicka, do której należeli wierni ze Śmiłowa, Zelgniewa i Jeziorek. Wybudowano tu kościół z czerwonej, klinkierowej cegły i dużą pastorówkę. Świątynia przetrwała w dobrym stanie aż do początku lat 70. XX wieku, kiedy to z pospolitych względów, została rozebrana. Jej kamienne fundamenty wysadzili saperzy.


 

Atrakcje turystyczne

W Brodnej znajduje się gospodarstwo agroturystyczne, prowadzone przez Zofię i Jerzego Kościelskich. Państwo Kościelscy prowadzoną hodowlę zachowawczą koników polskich, które są potomkami dzikich leśnych tarpanów.

Ich hodowla liczy 14 koni, wśród których są kuce sportowe, koniki polskie i polski koń szlachetny półkrwi. Hodowane zwierzęta odpowiadają każdemu stopniu wyszkolenia jeźdźców. W ofercie agroturystycznej gospodarstwa państwa Kościelskich znajdują się: nauka jazdy konnej, jazdy rekreacyjne, przejażdżki wozem konnym oraz hipoterapia, adresowana głównie do osób z dysfunkcją ruchu.

Jazdy konne odbywają się w rodzinnych grupach (do 5 osób) wyznaczonymi szlakami konnymi o łącznej długości kilkudziesięciu km na terenie Nadleśnictw: Kaczory i Zdrojowa Góra. Na terenie gospodarstwa goście mają do dyspozycji pole namiotowe z dostępem do pomieszczeń sanitarnych i miejsce piknikowe z boiskiem do gry w piłkę siatkową.

 

Współczesność

Brodna jest położona w odległości 1,5 km od drogi łączącej Zelgniewo ze Śmiłowem, w równej niemal odległości od obu tych miejscowości. Jest niedużą wsią, liczy ok. 155 mieszkańców. Najstarszy mieszkaniec wsi pan Edmund Gniot ma 96 lat. W strukturze wiekowej dominuje ludność wieku produkcyjnym (63%). Oprócz jednej rodziny ewangelickiej, wieś zamieszkują katolicy. Wieś należy do parafii w Śmiłowie. Tutejsze dzieci i młodzież uczęszczają do przedszkola i szkoły w Śmiłowie

Miejscowość ma zwartą zabudowę - spośród 42 numerów, tylko trzy zagrody znajdują się na tzw. wybudowaniach. W Brodnej rolnictwem trudni się 26 rolników. Tutejsze gospodarstwa specjalizują się głównie w hodowli trzody chlewnej i w uprawie warzyw. Działalność gospodarczą prowadzą 4 podmioty. Miejscowi przedsiębiorcy oferują usługi budowlane, ubezpieczeniowe, trudnią się naprawą i konserwację maszyn, pojazdów samochodowych i wyrobów metalowych.

 

 

Miejscowość ma swój Wiejski Dom Kultury, który w okresie letnim i zimowym służy dzieciom jako wakacyjna świetlica. Obiekt wyposażony jest w stoły do tenisa stołowego i gry planszowe. Obok budynku znajduje się plac zagospodarowany do gry w koszykówkę. Infrastrukturę sportową stanowi boisko do gry w piłkę nożną, usytuowane na początku wsi.. Brodna jest w pełni zgazyfikowana, zwodociągowana i skanalizowana.

Miejscowa pani sołtys integruje mieszkańców wsi podczas letnich pikników i okolicznościowych spotkań z okazji Dnia Kobiet i Świąt Bożego Narodzenia. W ciągu roku w Wiejskim Domu Kultury organizowane są dla mieszkańców pokazy żywieniowe, kursy dekoracji i degustacje domowych wypieków z okazji tłustego czwartku.

W ostatnich latach w miejscowości przeprowadzono wiele inwestycji, które ułatwiły mieszkańcom codzienne życie. W 1992 r. zwodociągowano wieś. W tym samym roku zakończono telefonizację miejscowości. Cztery lata później w latach 1996-1997 przeprowadzono budowę sieci gazowej. W 2006 roku w Brodnej wykonano sieć kanalizacyjną z przyłączami. W 2009 r. wyremontowano pomieszczenia w Wiejskim Domu Kultury wraz z wewnętrzną instalacją gazową oraz przebudowano pobliski parking. Rok temu (2011 r.) wyłożono kostką polbrukową plac koło przystanku autobusowego, deptak do skrzynek pocztowych oraz część pobliskiego chodnika.

Ciekawostki

Zgodnie z zapiskami byłego sołtysa Zbigniewa Piaska prąd elektryczny popłynął w Brodnej w maju 1963 r. W tym samym roku w miejscowości pojawił się pierwszy telewizor, zakupiony ze składek mieszkańców. Nowy nabytek udostępniano mieszkańcom wsi w godzinach popołudniowych w miejscowej szkole. Pierwszą drogę żwirową ze Śmiłowa wybudowano we wsi w latach 1968-69. Trzy lata później powstała w Brodnej droga asfaltowa, którą w 1974 r. do miejscowości dotarł pierwszy autobus.

Ważne adresy:
Sołtys wsi  
Zofia Kościelska
Brodna  26
64 – 810 Kaczory
Tel. (67) 28 38 074

Specjalistyczne Gospodarstwo
Hodowlano-Agroturystyczne
Hodowla Koni
Brodna 26
64-810 Kaczory
Tel. (67)283 8074


a